Linka DOMŮ

Vítáme Vás na internetových stránkách firmy Žídek kuchyně-interiéry.

Slogan kuchyně žídek
Základní výškové rozměry skříněk
Základní výškové rozměry skříněk
Příklad schéma rozvodů a zapojení spotřebičů
Příklad schéma rozvodů a zapojení spotřebičů
Legenda k příkladu zapojení spotřebičů a rozvodů
Legenda k příkladu zapojení spotřebičů a rozvodů
Technické informace k odsavačům par
Technické informace k odsavačům par
Plánování kuchyňských zón  DYNAMIC SPACE
Plánování kuchyňských zón DYNAMIC SPACE
zpět

Typy skříněk, technické informace a plánování kuchyně

 

Spodní skříňky - Výška spodních skříněk je 725 mm nebo vyšší, šířky vyrábíme od 150 do 1200 mm. Hloubka je 500 až 510 mm u skříněk s některými drátěnými výsuvy nebo výsuvy Blum Tandembox. Odsazení skříněk ode zdi je 60 až 70 mm, tento prostor je potřebný k protažení hadic k myčce, kabelů, odpadové trubce a přívodních trubek teplé a studené vody. 

 

 

Vysoké skříně - Výška vysokých skříní pro vestavnou chladničku, potravinové skříně, skříně pro vestavnou troubu a mw troubu či kávovar je 1958 mm nebo 2133 mm. Šířky jsou od 300 do 600 mm. Hloubka je zpravidla do 600 mm (některé skříňě jsou až ke zdi).

 

 

Sokly - Výška soklu (a nožiček) nad kterým kuchyně stojí je 100 mm, 120 mm, nebo 150 mm.

 

 

Horní skříňky - Základní výška horních skříněk je od 300 do 705 mm, nebo 880 mm (mimo skříněk na vestavné odsavače). Šířky horních skříněk děláme od 150 do 1200 mm. 

 

Výška pracovní desky - Výška pracovní desky o tloušťce 38 mm je od podlahy 863 mm (sokl 100 mm), nebo 883 mm (sokl 120 mm), nebo 913 mm (sokl 150 mm).

 

Kromě rozměrů určených pro vestavné spotřebiče nebo skříněk u kterých musí být dodržen daný rozměr Vám můžeme vyrobit jakýkoli jiný atypický rozměr.

 

 

Příprava instalace rozvodů v kuchyni

 

Pro informace o přípravě rozvodů si otevřete obrázek vlevo v náhledu. Tento obrázek slouží jako příklad instalace rozvodů v kuchyni. Další obrázek (legenda) jsou vysvětlivky k instalačnímu příkladu.

 

V praxi to probíhá tak, že nejprve se kuchyně navrhne, a podle tohoto hotového a odsouhlaseného návrhu Vám připravíme plánky rozvodů. Mezi tím než se kuchyně vyrobí, což trvá cca. 4 až 6 týdnů, máte čas si nechat tyto rozvody připravit.


Přípravu rozvodů instalací tzn. vody, odpadu, plynu, elektřiny, vzduchu atd. si zákazník zajišťuje sám a následné dopojení spotřebičů, dřezu, baterie, varné desky, myčky atd. taktéž, ideálně firmou která přípravu prováděla.

 

Rozměry rozvodů se vždy počítají od hotové podlahy včetně podlahové krytiny. 

 

Obklady -  Pokud budou v kuchyni na zadní stěně mezi spodními a horními skříňkami použity keramické obklady připravíme Vám plánky s rozměry i na ně. Bude li použit dřevěný (lamino, HPL)  nebo skleněný obklad, dodáváme jej my.

 

Okna nad pracovní deskou - Bude-li kuchyňská linka umístěna také na zdi kde je okno, musí být výška okna taková, aby okno nezasahovalo pod pracovní desku, nebo těsně nad ni. Výška okna od hotové podlahy musí být včetně přesahu parapetu alespoň 91cm (čím více tím lépe). 

 

Pokud by měl být před oknem na pracovní ploše umístěn dřez je potřeba pro minimální výšku okna připočítat ještě výšku vodovodní baterie, která zde bude namontována. Některé moderní baterie mohou být až 50cm vysoké. Běžné typy baterií mívají výšku zpravidla do 30cm.

 

Všechny rozměry platí od hotové podlahy včetně výšky podlahové krytiny.

 

 

Vyústění pro odsavače par - Vyústění otvoru pro odsavač par Vám dle Vámi vybraného typu odsavače zakreslíme do plánků rozvodů kuchyně. Pro další informace k odsávačům par si otevřete a přečtěte další obrázek vlevo. Otvor pro odsavač s recirkulačním provozem není potřeba řešit, nedělá se.

 

Osvětlení v kuchyni - Bude-li mít kuchyně osvětlení pracovní desky, nebo např. světelná dna skříněk, vývody nebo zásuvky se umísťují těsně nad horními skříňkami. Nahoře nad horními skříňkami je pak umístěn zdroj (trafo) k napájení jednotlivých světel. Z tohoto zdroje jsou pak za horními skříňkami spuštěny kabely k jednotlivým světlům, která budou ze spodu horních skříněk.

 

Ovládání těchto světel může být zapojeno na vypínače v prostoru mezi spodní a horní skříňkou.

 

Vypínače k těmto světlům a pracovní zásuvky (pro rychlovar. konvici, toustovač, atd..) nad pracovní deskou se umístí cca. ve výšce 120cm do podlahy (v závislosti na výšce spodní části kuchyně).

 

Plánování kuchyňských zón - Kuchyně je nesporně nejdůležitější pracovní oblast v celé domácnosti a každý uživatel kuchyní zde tráví velmi mnoho času, zaměstnán každodenními činnostmi a prací v kuchyni. Jak naplánovat úložné prostory v kuchyni za pomocí DYNAMIC SPACE od firmy Blum naleznete zde: DYNAMIC SPACE nebo plánovač od firmy Hettich zde: INTELLIGENT KITCHENS